Press Releases
Studies / Reports
Media Inquiries / Spokespeople
BizVoice Magazine
Multimedia
Blog

Membership
Join Now!

FEATURED PRODUCTS

Health Care Savings
Employment Posters
Office Solutions

Indiana Chamber Announces Endorsements for General Election

2018-08-27T14:49:58+00:00August 27th, 2018|

At the state level, the Indiana Chamber is endorsing the following pro-jobs, pro-economy candidates from both parties. The Chamber’s non-partisan political action committee, Indiana Business for a Responsive Government, made the General Assembly endorsement decisions.

INDIANA SENATE
District 11: Linda Rodgers (Granger)
District 14: Sen. Dennis Kruse (Auburn)
District 15: Sen. Liz Brown (Fort Wayne)
District 17: Sen. Andy Zay (Huntington)
District 19: Sen. Travis Holdman (Markle)
District 21: Sen. Jim Buck (Kokomo)
District 22: Sen. Ron Alting (Lafayette)
District 23: Sen. Phil Boots (Crawfordville)
District 26: Mike Gaskill (Pendleton)
District 27: Sen. Jeff Raatz (Richmond)
District 31: Sen. Jim Merritt (Indianapolis)
District 38: Sen. Jon Ford (Terre Haute)
District 39: Sen. Eric Bassler (Washington)
District 41: Sen. Greg Walker (Columbus)
District 43: Sen. Chip Perfect (Lawrenceburg)
District 45: Chris Garten (Scottsburg)
District 46: Sen. Ron Grooms (Jeffersonville)
District 47: Sen. Erin Houchin (Salem)
District 48: Sen. Mark Messmer (Jasper)

INDIANA HOUSE:
District 2: Rep. Earl Harris (East Chicago)
District 4: Rep. Ed Soliday (Valparaiso)
District 5: Rep. Dale DeVon (Granger)
District 11: Rep. Michael Aylesworth (Hebron)
District 13: Rep. Sharon Negele (Attica)
District 15: Rep. Hal Slager (Schererville)
District 16: Rep. Doug Gutwein (Francesville)
District 17: Rep. Jack Jordan (Bremen)
District 18: Rep. David Wolkins (Warsaw)
District 19: Rep. Julie Olthoff (Merrillville)
District 20: Rep. Jim Pressel (Rolling Prairie)
District 21: Rep. Tim Wesco (Osceola)
District 23: Ethan Manning (Macy)
District 24: Rep. Donna Schaibley (Carmel)
District 25: Rep. Don Lehe (Brookston)
District 26: Rep. Sally Siegrist (West Lafayette)
District 27: Rep. Sheila Klinker (Lafayette)
District 28: Rep. Jeff Thompson (Lizton)
District 29: Chuck Goodrich (Noblesville)
District 31: Rep. Kevin Mahan (Hartford City)
District 30: Rep. Mike Karickhoff (Kokomo)
District 32: Rep. Tony Cook (Cicero)
District 33: J.D. Prescott (Winchester)
District 34: Rep. Sue Errington (Muncie)
District 36: Rep. Terri Austin (Anderson)
District 37: Rep. Todd Huston (Fishers)
District 38: Rep. Heath VanNatter (Kokomo)
District 39: Rep. Jerry Torr (Carmel)
District 40: Rep. Greg Steuerwald (Danville)
District 41: Rep. Tim Brown (Crawfordsville)
District 42: Rep. Alan Morrison (Terre Haute)
District 44: Beau Baird (Greencastle)
District 45: Rep. Bruce Borders (Jasonville)
District 46: Rep. Robert Heaton (Terre Haute)
District 47: Rep. John Young (Franklin)
District 48: Rep. Doug Miller (Elkhart)
District 50: Rep. Dan Leonard (Huntington)
District 51: Rep. Dennis Zent (Angola)
District 52: Rep. Ben Smaltz (Auburn)
District 53: Rep. Robert Cherry (Greenfield)
District 54: Rep. Tom Saunders (Lewisville)
District 55: Rep. Cindy Ziemke (Batesville)
District 57: Rep. Sean Eberhart (Shelbyville)
District 58: Rep. Woody Burton (Whiteland)
District 60: Rep. Peggy Mayfield (Martinsville)
District 62: Rep. Jeff Ellington (Bloomington)
District 63: Rep. Shane Lindhauer (Jasper)
District 64: Matt Hostettler (Fort Branch)
District 65: Rep. Chris May (Bedford)
District 67: Rep. Randy Frye (Greensburg)
District 68: Rep. Randy Lyness (West Harrison)
District 69: Rep. Jim Lucas (Seymour)
District 70: Rep. Karen Engleman (Georgetown)
District 71: Matt Owen (Jeffersonville)
District 72: Rep. Ed Clere (New Albany)
District 73: Rep. Steve Davisson (Salem)
District 74: Rep. Steve Bartels (Eckerty)
District 75: Rep. Ron Bacon (Chandler)
District 76: Rep. Wendy McNamara (Evansville)
District 77: Rep. Ryan Hatfield (Evansville)
District 78: Rep. Holli Sullivan (Evansville)
District 79: Rep. Matt Lehman (Berne)
District 80: Rep. Phil GiaQuinta (Fort Wayne)
District 81: Rep. Martin Carbaugh (Fort Wayne)
District 83: Rep. Chris Judy (Avilla)
District 84: Rep. Bob Morris (Fort Wayne)
District 85: Rep. Dave Heine (New Haven)
District 88: Rep. Brian Bosma (Indianapolis)
District 89: Rep. Cindy Kirchhofer (Beech Grove)
District 90. Rep. Mike Speedy (Indianapolis)
District 91: Rep. Bob Behning (Indianapolis)
District 92: Rep. Karlee Macer (Indianapolis)
District 93: Rep. Dave Frizzell (Indianapolis)
District 97: Rep. Justin Moed (Indianapolis)
District 100: Rep. Dan Forestal (Indianapolis)

On the federal front, the Indiana Chamber’s Congressional Affairs Committee, a nonpartisan group comprised of volunteer business leaders from around the state, has chosen to support:

IN-02 – Rep. Jackie Walorski
IN-03 – Rep. Jim Banks
IN-04 – Jim Baird
IN-05 – Rep. Susan Brooks
IN-06 – Greg Pence
IN-08 – Rep. Larry Bucshon
IN-09 – Rep. Trey Hollingsworth

Resources: Jeff Brantley at (317) 264-7544 or email: jbrantley@indianachamber.com; Greg Ellis at (317) 264-6881 or email: gellis@indianachamber.com